Lipoliza injekcyjna

Lipoliza iniekcyjna jest jedną z metod wykorzystywanych do walki z zalegającą tkanką tłuszczową, której nie można zlikwidować przy po pomocy diety i ćwiczeń. Zabieg jest nieinwazyjny, a przy tym jest wysoce skuteczny.

Często pomimo wysiłku włożonego w redukcję masy ciała, w pewnych obszarach pozostaje widoczny nadmiar tkanki tłuszczowej. Istnieją  lokalizacje tkanki tłuszczowej sprawiające szczególny problem, nie znikające podczas odchudzania. Istnieje podział na rodzaje miejscowego otłuszczenia:

  • miejscowe otłuszczenia pierwotnezależne od hormonów, bywają dziedziczne; wpływają na zaburzenie profilu sylwetki, nie uczestniczą w metabolizmie; obejmują obszary anatomiczne: wewnętrzna powierzchnia ud i zewnętrzne górne partie ud (tzw. bryczesy), kolana,  
  • miejscowe otłuszczenia wtórne – mające związek z nawykami żywieniowymi; obejmują obszary anatomiczne: brzuch, klatka piersiowa, pseudoginekomastia, poniżej centralnej części żuchwy (podwójny podbródek), okolice tricepsu i ramienia,
  • miejscowe otłuszczenia jatrogenne lub chorobowe – powstałe w wyniku terapii farmakologicznych (anty-retro-wirusowych) i/lub chorób (np. zespół Cushinga); obszar anatomiczny: kark (bawoli kark).

Lipoliza iniekcyjna, nazywana przez wielu autorów adipocytolizą,  polega na redukcji tkanki tłuszczowej przez iniekcje związków chemicznych powodujących rozpad adipocytów.  Polega na miejscowym wstrzyknięciu preparatu który rozpuszcza tkankę tłuszczową. W obszarze poddawanym zabiegowi komórki tłuszczowe pękają, a uwolnione z nich tłuszcze przedostają się krwioobiegiem do wątroby, gdzie są rozkładane i wydalane.

Do wykonania zabiegów lipolizy iniekcyjnej stosuje się związki chemiczne:

Fosfatydylocholina

Fosfatydylocholina jest to glicerolofosfolipid (1,2-diacylo-sn-glicero-3-fofatydylocholina) pochodzący z ziaren soi, cząsteczka fosfatydylocholiny zbudowana jest z grupy czołowej (fosforylocholina) , środkowego  fragmentu (glicerol) i dwóch ogonów (kwasy tłuszczowe). Występuje najczęściej w postaci preparatu Lipostabil N – zawiera 70% fosfatydylocholiny, 4,2% deiksycholanu sodu (rozpuszczalnik) i 3% alkoholu benzylowego (konserwant). Historycznie był to lek w latach 60-tych stosowany w kardiologii do leczenia załogów miażdżycowych, usuwania zatorów tłuszczowych i hipercholesterolemii, w niedokrwieniu mięśnia sercowego, w profilaktyce demencji starczej oraz w leczeniu stłuszczenia wątroby

Aqualyx

Aqualyx jest mikrożelatynowym roztworem o działaniu adipolitycznym. Składa się z detergentu rozpuszczonego w roztworze fosforanowym, umieszczonego w gąbce cukrowej o strukturze trójwymiarowej. Zaletą tego preparatu jest bardzo krótki czas połowicznego rozpadu, a co za tym idzie kontrolowana agresywność. Preparat powinien być stosowany w regularnym cyklu, i zgodnie z zaleceniem producenta synergistycznie z ultradźwiękami zewnętrznymi.

Prostrolane Inner-B

Prostrolane Inner-B to przezroczysty żel zawarty w szklanej strzykawce, przeznaczony j wyłącznie do jednorazowego użytku, który zawiera nieusieciowany kwas hialuronowy i kompleks peptydowy (Nonapeptyd-32, Pentapeptyd-43, Tripeptyd-41, Oktapeptyd-11). Kwas hialuronowy nie jest pochodzenia zwierzęcego i jest materiałem biokompatybilnym. Zawiera opatentowaną technologię przedłużonego uwalniania i wnikania substancji – minimalna dawka skoncentrowanego preparatu jeszcze przez 2 tygodnie po zabiegu utrzymuje się w skórze, powodując powolne, długotrwałe uwalnianie się i penetrację peptydów.

Prostrolane Inner-B wskazany jest w terapii cellulitu oraz miejscowych otłuszczeń, jego specjalna formuła powoduje wygładzenie nierówności powstałych na skórze.

Lipoliza iniekcyjna- jak przebiega zabieg?

W obszar nadmiernego nagromadzenia tkanki tłuszczowej przy pomocy cienkiej igły pod skórę wprowadzany jest odpowiednio dobrany preparat. Zabieg nie jest bolesny – przed nim nakładana jest maść znieczulająca.

Ile trwa zabieg?

W zależności od obszaru zabieg może trwać od 15 do 30 minut.

Efekty zabiegu

Skutkiem ubocznym zabiegu może być opuchlizna, która pojawia się zaraz po nim i może utrzymywać się do kilku dni. Pierwsze efekty zabiegu są widoczne po około tygodniu. Dla trwałego efektu zaleca się przeprowadzenie serii zabiegów – ilość ustalana jest na konsultacji, zazwyczaj jest to od 3 do 6 sesji.

Wskazania

– uporczywy cellulit
– zalegająca tkanka tłuszczowa oporna na stosowanie diety i ćwiczeń
– potrzeba wymodelowania sylwetki
– „boczki”

Przeciwwskazania

– ciąża i okres karmienia piersią
– choroby nerek i wątroby
– cukrzyca
– choroby autoimmunologiczne
– zaburzenia krzepliwości krwi
– znaczna otyłość

powrót